Aktuellt /

Blogg /

Hej Micke

torsdag, 3 januari, 2019.

Några av våra lärare har själva studerat här innan de gick vidare till högskolestudier runt om i Europa. Det gäller även Mikael Lo Presti.

Mikael studerade på Österlenskolan 2010 – 2012, och flyttade sedan till Oslo för att studera på Konstakademin mellan 2012 – 2015. Efter sin kandidatexamen fick han ett ateljéstipendium på Kunstnerneshus i Oslo, som i förlängning ledde till flera utställningar i Oslo och en soloutställning i Berlin på galleriet Frankfurt am Main. Mikael kommer tillbaka till Österlenskolan två veckor om året för att undervisa, och ha ateljésamtal med eleverna. 

Just nu arbetar Mikael med sin konst på heltid. Han har ett treårigt arbetsstipendium från norska kulturrådet, och han har nyligen varit aktuell med en soloutställning på galleriet Standard(Oslo), som även ska visa honom på Art Basel Miami Beach i December. 

Kommentera gärna!