Aktuellt /

höst + konstskola = nya nycklar

lördag, 2 december, 2017.

Untitled-3

Hösten går så otroligt fort på Österlenskolan. Årskurs 1 lägger under sig nya tekniker och ny förståelse hela tiden. Sedan senaste uppdateringen har de haft Grafisk Design med Ylva Smedberg, Foto med Anna Ekman. Och just nu är det Måleri fortsättning med Lena Johansson & Per Mølgaard.

Årskurs 2 avslutar nu sitt block Kontext. Sedan senaste uppdateringen har de studerat Open Source Design med Anders Stockman på VARV VARV, Posthumanism med Madeleine Tunbjer & Caroline Mårtensson, Public Art med Sirous Namazi, Social Skulptur med Gylleboverket och Design & Change med Petra Lilja. De har också hunnit med Omvärldsorientering med Jennifer Forsberg. Dessutom har de haft nya ateljésamtal med Richard Johansson, Madeleine Tunbjer, Leif Holmstrand, Niels Bonde och Carin Blucher i sina Egna Undersökningar.
Vi har också varit på en massa studiebesök: Galleri Thomas Wallner på Österlen. Mejan, Konstfack, Beckmans, Bonniers Konsthall, Galleri Magnus Karlsson, Moderna och Ark Des i Stockholm. Konsthögskolan, Galleri Signal, Skånes Konstförening, Babels Rehab, Konstitutet, KKV Monumental och Moderna i Malmö.

Tillförordnad rektor har fortbildat sig på diverse sätt bl.a på ArtLab i Berlin i mötet mellan konst och vetenskap: topic – Non human agents!!!

Nycklar, nycklar nycklar….

FÖRRESTEN, VILL DU SE BILDER OM VAD SOM HÄNDER HÄR OM DAGARNA, KOLLA DÅ INSTAGRAM #osterlenskolan

Kommentera gärna!