Aktuellt /

Blogg /

Who are you x 2

tisdag, 9 april, 2019.

Just nu pågår arbetet med årets påskutställning som inte är en utställning utan ett laboratorium. I år har vi ett gemensamt tema som alla förhåller sig till individuellt. Temat är Who are you x 2 med underrubriken ”the arts of living together on a fast changing planet”. Konceptet är tvådelat där inomhusdelen förkroppsligar varje students fråga till sig själv – Who are you?

I utomhusdelen arbetar var och en med samma fråga men som en spekulation framåt i meningen Who are you – world, om 20 år? Var och en utgår från de frågeställningar som intresserar dem.

Formatet betecknar inte avslutet på en process, utan dess början. Hur ska alla få alla få plats med sina olikheter? Vad är det för nya frågor som väntar och vilka är de andra? Välkomna på vernissage långfredag den 19 april kl 13.

Siri Muller har gjort affischen.

Se även osterlenskolan.com där vi samlar alla publika aktiviteter

Kommentera gärna!